Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!
Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!

Aktualności | O nas | Samorząd Słuchaczy | Kontakt 

W tym miejscu zamieszczane są zaproszenia do wzięcia udziału w koncertach, wystawach, wykładach oraz innych przedsięwzięciach organizowanych przez współpracujące z naszym Uniwersytetem organizacje, instytucje, uczelnie i szkoły.


►  MUZEUM GÓRNOŚLĄSKIE ZAPRASZA

⇒  21 października (środa),godzina 16.30 – spotkanie Msze i przepowiednie Jerzego Beresia (Centrum Edukacji w budynku przy placu Jana III Sobieskiego, wstęp wolny)
Kolejne spotkanie z cyklu Wykłady o sztuce. Życie artystyczne drugiego obiegu lat 80. poświęcone będzie Jerzemu Beresiowi – rzeźbiarzowi, autorowi akcji, uczniowi Xawerego Dunikowskiego, który w swoich pierwszych pracach wykorzystywał elementy gipsowe i żelbetowe, przechodząc następnie do realizacji obiektów z nieociosanego drewna. W 1968 r. Jerzy Bereś wyszedł poza przestrzeń galerii, a jego nagie ciało stało się nieodzownym elementem działań twórczych. Prowadził manifestacje mające często charakter rytuału, wyrażając emocje i swoje stanowisko w danej sprawie. W latach 80. assemblage Jerzego Beresia, najczęściej o politycznej wymowie, stanowiły wyjątek wśród działań artystycznych drugiego obiegu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Bartków

⇒ 22 października
(czwartek), godzina 17.00 – spotkanie Jesień życia i jego kres (Centrum Edukacji w budynku przy placu Jana III Sobieskiego, wstęp wolny)
Zamieszkiwanie rodziców wraz z zamężnym synem, ewentualnie z córką, należy dzisiaj do rzadkości. Niegdyś wspólne rezydowanie w izbie zwanej alkierzem, na wycugu, było w rodzinach wiejskich powszechne. Oczywiste było uznawanie autorytetu starszych, czyli osób, które ukończyły 50 rok życia, a ważność pozycji w rodzinie podkreślano przy każdej okazji. Okres starzenia się i moment śmierci w śląskich rodzinach były i są traktowane bardzo rzeczowo. Wagę przywiązywano również do tzw. „lekkiej” śmierci. Czym ona jest, jak ją sobie zapewnić, jakie są znaki zapowiadające śmierć w rodzinie oraz jak wyglądały przygotowania do pogrzebu, sam pogrzeb i okres żałoby, dowiedzą się uczestnicy październikowego spotkania z cyklu Życie w ludowym rytmie. Spotkanie poprowadzi Anna Grabińska-Szczęśniak.

⇒ 24 października
(sobota), godzina 16.00 – panel dyskusyjny W świecie dźwięków – o ponadczasowej roli muzyki (Sala ks. Gorczyckiego, wstęp wolny)

Panel dyskusyjny, który poprzedzi prezentacja filmu pt. Czym jest dla mnie muzyka, moderować będzie Alicja Knast – dyrektor Muzeum Górnośląskiego. Wezmą w nim udział: Wiesława Konopelska (Śląsk), Aleksandra Batog (ŚTM), Henryk Cierpioł (Kierownik Redakcji Muzycznej Radia Katowice), dr Piotr Podlipniak (Katedra Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Spotkanie prowadzą Aleksandra Batog (Śląskie Towarzystwo Muzyczne) oraz dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie).

⇒ 24 października
(sobota), godzina 17.00 – koncert Tomasza Kamieniaka Heinricha Schulza-Beuthena portret muzyczny (Sala ks. Gorczyckiego w budynku przy ul. W.Korfantego, wstęp wolny)