Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!
Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!Centrum Kształcenia Ustwicznego. Działamy od 30 lat!

Aktualności | O nas | Samorząd Słuchaczy | Kontakt 

KALENDARIUM WYSTĘPÓW GRUPY W ROKU 2015:

  1. 24. 10.2015 - II Oświęcimskie Spotania Artystyczne Seniorów
  2. 16.12.2015 - Chorzowskie Centrum Kultury - 16.12.2015
  3. 3.12.2015 - Dom Pomocy Społecznej "Kombatant" w Bytomiu-Miechowicach

⇒  Relacja z udziału Grupy Teatralnej "Trema" w II Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów 2015

W sobotę 24 października w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się II Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. W przeglądzie wzięły udział 32 zespoły (ponad 450 uczestników) z: Będzina, Bytomia, Chrzanowa, Częstochowy, Jaworzna, Jeleniej Góry, Kłaja, Łańcuta, Miechowa, Oświęcimia, Pszczyny, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Świątnik Górnych, Tarnowskich Gór i Wolbromia.

Prezentacje odbywały się w czterech kategoriach: małe formy teatralne, kabaret, taniec, chóry i zespoły wokalne. W każdej z nich konkursowe jury przyznawało nagrodę i jedno lub kilka wyróżnień.

Nagrodę główną w kategorii Małe formy teatralne  zdobyła Grupa Teatralna "TREMA" Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - kierowana przez panią Beatę Marię Ziaja.

Artystom serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu i życzymy wielu następnych. 

 Więcej informacji znaleźć można na stronie Oświecimskiego Centrum Kultury skąd także pochodzi zamieszczona fotografia.

⇒  Informacja o grupie Teatralnej "Trema"

Grupa kilkunastu słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaczęła się spotykać pod koniec października 2014 roku w ramach warsztatów teatralnych prowadzonych przez panią Beatę Marię Ziaję - nauczycielkę języka polskiego i edukacji teatralnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Bytomiu.
Pani B. M. Ziaja oprócz studiów filologicznych ukończyła średnią szkołę muzyczną oraz podyplomowe studia w zakresie reżyserii. Największym jej sukcesem zawodowym jest zdobycie I miejsca w czasie Konfrontacji Teatralnych w Łodzi w 2013 roku (szkolny Teatr MaStuMo).
Uczestnicy warsztatów teatralnych zainspirowani jednym z tekstów kabaretowych Mariana Załuckiego – konferansjera popularnych w latach 60-tych XX wieku „Podwieczorków przy mikrofonie” – przyjęli dla grupy nazwę TREMA, która jednak nie oznacza przesadnego lęku przed występami. Kilka koleżanek śpiewających w chórze posiada spore obycie ze sceną oraz doświadczenie w występach publicznych a pozostali stopniowo doskonalą te umiejętności.
Aktualnie grupę teatralną tworzą:
1. Stefania Borkowska,
2. Elżbieta Hajdy,
3. Maria Jurzak,
4. Aleksander Kaczmarczyk
5. Joanna Kania,
6. Irena Maziarka,
7. Maja Mróz,
8. Piotr Paluch,
9. Elżbieta Orłowska-Czaja,
10. Marianna Sikora,
11. Elżbieta Sokalska,
12. Eugenia Świderska,
13. Krystyna Szastok,
14. Grażyna Wyciślik.
Scenariusz pierwszego występu, który prezentuje TREMA, oparty jest na tekstach Mariana Załuckiego zamieszczonych w antologii „Ja tutaj tylko na chwilę”. Wyboru fragmentów dokonała Joanna Kania. Ostateczny kształt teatralny etiudy to efekt dyskusji, sporów członków zespołu a przede wszystkim inwencji artystycznej reżysera, czyli Beaty Marii Ziai. Prapremiera etiudy „Ja tutaj tylko na chwilę” miała miejsce 23 stycznia 2015 r. w auli budynku szkolnego przy ul. Powstańców Śląskich 10 dla słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Od marca b.r. grupa dzięki inicjatywom Stefanii Borkowskiej występuje w różnych „zaprzyjaźnionych” miejscach, o czym na bieżąco informuje w aktualnościach BUTW-u. Występy spotykają się z serdecznym przyjęciem i stanowią dla członków grupy motywację do pracy nad nowym repertuarem.

Na fotografiach występ grupy teatralnej TREMA w Miejskim Domu Kultury BATORY w Chorzowie w dniu 21 kwietnia 2015 r.

 

Zobacz: